Online Rezervasyon
0 (212) 570 50 44 pbx

MOĞOLİSTAN HAKKINDA

Ulan Bator Şehir Rehberi

Ulan Batur, Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur, Tuul Irmağı’nın kıyısına kurulu. Kentin adı “kızıl kahraman” anlamına geliyor. Sovyetler Birliği’ndeki rejim değişiminin ardından 1990’larda Moğolistan’daki komünizm de son buldu. Bu tarihten itibaren geleneklere yönelik ilgi büyüdü. Geleneksel kıyafetler, renkli giysiler sandıklardan çıktı. Özellikle düğün ve törenlerde eski zamanın ritüelleri tekrarlanmaya ve yaşanmaya başladı. Tola Vadisi’ne yayılan başkenti kuzeyden ve güneyden kuşatan yamaçlara göçebe yaşam damgasını vuruyor. Kırsalla bağlarını koparmayan Ulan Baturlular kentin dışında çadır mahallerini oluşturuyor. Moğolistan’da sert bir kara iklimi var. Kışın dondurucu soğuklar yazın ise kavurucu sıcak havayla mücadele etmek gerekiyor.

  Tümünü Göster

 • Gezilebilecek Yerler

  Ulan Batur’un şehir merkezi yüksek modern binalar ve kahvelerle dolu. Şehrin biraz dışına çıktığınızda çadır mahallelere rastlarsınız. Birçok başkentte görmeye alışkın olmadığımız bu manzara göçebelikle şehirli olma arasında kalmış insanları anlamak açısından önemlidir.  Turistlerin buluşma noktası Enk Taivny Orgon Chulu adıyla bilinen Barış Bulvarı’dır. Başkentte modern oteller, eğlence merkezleri bulunuyor. Kentin en büyük meydanı Sühbaatar’ın etrafında hükümet binaları bulunur. Meydanın ortasında Moğol milli kahramanı Sühbaatar 'ın heykeli bulunuyor. Kentte Ulusal Tarih Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Sanat Galerisi, Gandan Manastırı gezilecek yerler arasında.
 • Kültür ve Eğlence

  Müzeler, Meydanlar, Tarihi Mekânlar, Anıtsal Yapılar

  Ulan Bator’daki Gandan Manastırı, Orta Asya’daki en önemli Lama merkezlerinden biri. Komünizm döneminde Lama dini yasaklandı. Gandan Manastırı’ndaki Buda heykeli, 1911’de yapıldı. Altın kaplama bu heykel 26 metrelik yüksekliğiyle en büyük Buda heykellerinden biri. İçinde bulunduğu bina 1988’de çökmüş ancak yeniden yapıldı. Moğollar, her sabah ama özellikle pazar sabahları Gandan Manastırı’nda dua ediyor. Burası turistlerin ilk ziyaret merkezi. 

  Sühbaatar Meydanı’ndaki parlamento binasının ön cephesinde Cengiz Han heykelini göreceksiniz. Tahtında oturan Cengiz Han’ın iki yanda savaşçıları demirden atlarıyla yer alıyor. Moğolistan’ın bağımsızlığını gerçekleştiren Sühbaatar’ın adını taşıyan meydan ise gençler için bir buluşma noktası.

  Bogd Han Kışlık Sarayı ve Müzesi, Sovyetler döneminde tahrip olmayan ender yapılarından biridir. Başkentin kargaşasından uzakta yeşillikler içindedir. Sekiz farklı yapıdan meydana gelir. Buda heykelleri, doldurulmuş vahşi hayvanlar, resimler ve ipek işlemeli kumaş sergilerini ziyaret edebilirsiniz.

  Milli Tarih Müzesi, özellikle Türk ziyaretçilerin uğraması gereken bir müze. Moğolistan’ın tarihi geçmişiyle ilgili birçok bilgiyi bulabileceğiniz, iyi düzenlenmiş bir müze. Burada Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla hazırlanan özel bir Türk köşesi de var.

  Doğal Tarih Müzesi de görülmesi gereken yerlerin üst sıralarında yer alır. Müzede doldurulmuş ve mumyalanmış hayvanlar, kuşlar ve hatta deniz canlılarıyla ilgili zengin bir koleksiyon vardır. En ilgi çeken bölüm ise dinozorlar ve paleontoloji salonudur.  Dünyadaki en büyük ikinci dinozor buluntu bölgesi Bayanzag'daki kalıntılar ve dinozor yumurtaları da burada sergileniyor.

  Sanat meraklıları için adres Modern Sanatlar Müzesi’dir. Burada çağdaş Moğol sanatçıların eserlerini ve sergileri görebilirsiniz. Geleneksel Moğol sanatının en iyi örnekleri de buradadır.

  Çocuklu aileler için en cazip ziyaret merkezi Entelektüel Müzesi adıyla da anılan Oyuncak Müzesi’dir. Burada Moğol kültürüne ait oyuncaklar ile dev yapbozlar ilgi çekicidir.

  1904-1908 yılında inşa Choijin Lama Tapınağı, geleneksel Budist mimarisinin klasik bir örneğidir. Bu Luvsan Haidav Choijin Lama, Bogd Khaan ve önemli bir lama kardeşinin eviydi. Müze Budist sanat eserleri, orijinal ipek simgeler ve tsam dans maskeleri kendi koleksiyonu ile ünlüdür.

  1904-1908 yılında inşa edilen Choijin Lama Tapınağı ise geleneksel Budist mimarisinin klasik bir örneğidir. Müze Budist sanat eserleri, orijinal ipek simgeler ve dans maskeleri koleksiyonu ile ünlüdür.

  Temmuz ayında yapılan Nadaam Festivali’nde şehir tam bir festival havasına bürünür. Bu tarihlerde yurtdışından gelen ziyaretçi sayısı fazla olduğu için önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda vardır. At binme, güreş ve ok atma gibi geleneksel oyunlarda yarışmalar düzenlenir.

  Ulan Batur Turizm Merkezi’nde her gün Moğol Operası Dans Topluluğu sanatçıları, geleneksel dans ve müzik gösterilerini sunuyor. Lama rahiplerinin masklı dansı “Tsam”,  Hoton Türklerinin ve Oyratların müzik ve danslarından parçalar sahneleniyor. 

  ŞEHİR TURLARI ve ULAŞIM
  Cengiz Kaan Uluslararası Havaalanı'na şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafededir. Havaalanından merkeze en kolay taksiyle ulaşabilirsiniz.  Ancak taksilerle pazarlık yapmak gerekebilir.  
  Moğolistan’da bir gezi yapmak istiyorsanız bir rehbere ihtiyacınız olacaktır. En iyi seçenek şoförlü bir araç kiralamak ya da bir seyahat acentesine başvurmak. 
  Moskova Pekin arasında kurulan Trans Sibirya demiryolunun Ulan Batur’dan geçtiğini de hatırlatmak da fayda var.  

  YAKIN YERLER
  Moğolistan büyük bir ülke. Dolayısıyla yakın yer anlamı bu ülkede daha farklı algılanıyor. 
  Ulan Batur’un 370 kilometre uzağında bulunan Göktürk İmparatorluğu’na ait kalıntıların yer aldığı Orhun Vadisi 2007 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alındı. Orhun Yazıtları Bilge Kağan devrinden kalma altı adet yazılı dikilitaştan oluşuyor. Bölge halen göçebelerin yaşadığı, hayvanlarını otlattığı bir yerdir. Göçebeler için hayat birkaç değişiklik dışında yüzlerce yıl aynen olduğu gibi devam ediyor. 

  Moğol İmparatorluğun başkenti Karakurum Cengiz Han tarafından 1220 yılında Orhun Vadisi’nde İpek Yolu üzerinde kuruldu. Saray 1388 yılında Çinlilerin saldırısında yıkıldı. 1585 yılında kentin yanında Erdenezuu tapınağı yapıldı. Günümüze kentin dört tarafında Moğollar için kutsal sayılan kaplumbağa heykeli vardır. Kaplumbağa Moğolistan’da uzun yaşadığı için ölümsüzlüğün, dış tehlikeden korunmuş olması güçlülüğün simgesi olarak kutsal sayılır. 

  Moğolistan'ın güneyi ve Çin'e bağlı Sin-Kiang ve Kansu eyaletlerinin yakınlarındaki bölgeleri de içine alan Gobi Çölü, geniş çöldür. Eskiden kapalı bir deniz olan Gobi Çölü’nde fosilleşmiş dinozor iskelet ve yumurtaları çok sayıda barındıran yeryüzündeki tek bölgedir. Etrafını kayalık sıradağlar çevirmiştir. Güneyde Altun Dağ, Bei ve Yin Dağları, batıda Tanrı Dağları, kuzeyde Altay ve Hangay Dağları yer alır. Çölün uzunluğu 1600 km olup, genişliği 480-965 kilometre arasında değişir. Seyahat acenteleri 4*4’lerle çölde tur düzenliyorlar.

  Ulan Bator’un kuzeydoğusundaki Deliun Boldog, Cengiz Han’ın doğduğu yer. Sedir ormanlarıyla çevrili bölge milli park. 

 • Yeme İçme

  Ulan batur’da yemek kültürü et ağırlıklıdır.  Mantının da tüm çeşitlerini burada bulabilirsiniz. İklim şartlarından dolayı sebze pek bulunmuyor. Ancak son yıllarda açılan restoran ve büyük otellerin restoranlarında batı mutfağına rastlayabiliyorsunuz. Kareoke barlar da Ulan batur’da çok popüler.
 • Alışveriş

  Kaşmir Moğolistan’ın en önemli tekstil ürünü. Kaşmirden yapılan birçok giysi hediyelik eşya almak için en uygun seçenek. Barış Caddesi’nde birçok mağazayı bulabilirsiniz. Deri duvar süsleri ve eşyaları, ok setleri, geleneksel kıyafet ve ayakkabılar da kentin her yerinde satılıyor. Hediyelik eşya dükkânlarının bin bir çeşit ürünlerinin üzerinde hep Cengiz Kaan portresi vardır.

 

MOĞOLİSTAN Havayollari Bilet Satislari

MOĞOLİSTAN HAVA YOLLARI 0212 570 50 44 MOĞOLİSTAN UÇAK BİLETİ

Moğolistan Havayolları ve Moğolistan Uçak bileti sizin için en ucuz uçuşu bulmak için kurulmuş bir birimdir Moğolistan Hava Yolları ile en güvenli Uçakbiletini İstanbul mogolistan uçuşlarını en ucuz şekilde Moğolistan uçakbiletini temin edebilirsiniz.0212 570 50 44 www.mogolistanhavayollari.com

Copyright © 2013 MOĞOLİSTAN HAVAYOLLARI
Bu web sitesi 4K Grup LTD ŞTİ. tarafından oluşturulmuştur.